Учитись важко, а учить ще важче.
Але не мусиш зупинятись ти.
Як учням віддаєш усе найкраще,
То й сам сягнеш нової висоти!

понеділок, 14 листопада 2016 р.

Урок. Вибір друзів.


Тема: Вибір друзів
Мета: Розкрити значення дружби в житті кожної людини . Розви¬вати уміння дітей спілкуватися і підтримувати товариські стосунки .Розвивати в учнів усне мовлення, навички будувати власні висловлювання .. Виховувати тактовне ставлення до людей, почуття товариськості , бажання бути справжнім другом
Обладнання: Малюнки, на яких зображено дітей, які гуртом відпочивають, читають, фотографії класного колективу, зроблені під час екскурсій, годин відпочинку, свят, мікрофон, дерево, стрічки , прислів’я ( на кожну групу)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Стали, діти ,всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.



1. Бесіда
-Діти , нехай сьогоднішній день буде успішним та щедрим на гарні вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.
- Народна мудрість говорить «Усмішка – це повітря яким дихає людина».

2. Вправа «Продовжи речення»
-Скажіть , а для  того щоб наш урок був цікавим, продуктивним, навчальним, якими ви повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними).
- Продовжить речення «Я на уроці буду…».
- Якщо ви будете такими ми проведемо цікавий і творчий урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.    Розповідь учителя
-Щоб бути людиною, треба вміти жити з людьми: допомагати один одному, разом переживати, радіти, мати спільні захоплення, спілкуватися.

Для спілкування завжди потрібні інші люди.

-З якими людьми ви спілкуєтесь? (Мама, тато, дідусь, бабуся, сестра або брат, однокласники, друзі.)

2. Робота над малюнками
- Розгляньте малюнки. Як спілкуються діти?
- Як вони поводяться один із одним?
- Чи можна сказати , що вони друзі? Чому?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1. Вправа «Дешифрування»
-Розшифруйте , якою буде тема нашого уроку: 2 4 7 9 11 5 6 1 8 3 10.

У    В    І    И    Д    Р    Б    З    І    В    Р
1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11

(Вибір друзів.)

- Сьогодні на уроці ми  розширимо знання про дружбу, визначимо правила,
які підтримують і зберігають дружбу, відкриємо секрети спілкування з другом.

ІV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Вправа «Друг»
Друг – це людина зв`язана з ким- небудь довірою, спільними поглядами , переконаннями , на яку можна в усьому покластися . (Тлумачний словник)
- Давайте звами до кожної з букв доберемо якості, якими має володіти друг.
Д- добрий, дорогий
Р-радісний, розумний
У- уважний, усміхнений
Г- гарний, головний в житті

2. Гра «Мікрофон»
- Розкажіть з ким ви дружите.
- Який ваш товариш? (Добрий, чуйний, щедрий, вигадливий, сміливий.)
- Що означає дружити? (До друга треба уважно ставитись, не сваритись, ділитись з ним усім, намагатись зробити для нього щось хороше).
- На тому уроці я вас просила вдома написати твір на тему « Мій товариш».  Хто хоче прочитати нам  про свого друга чи подругу? (виступи дітей - твір)

3.Гра «Правда навпаки». Робота в парах
Кожна команда зараз отримає незвичайні вислови. Вам необхідно перетворити їх на приказки та прислів’я, а для цього ви маєте дібрати до кожного слова слово з протилежним значенням.
. Ворога ховай, а заховаєш покинь. ( Друга шукай, а знайдеш – бережи).
. Вороги  забуваються у радості. (Друзі пізнаються в біді).
. Новий ворог гірший за трьох старих. (Старий друг кращий за двох нових).
. Не скажу тобі, хто мій ворог, – ти не скажеш, хто я. ( Скажи мені, хто твій друг, - я скажу, хто ти).
. Не перевіряй   срібло водою, а ворожнечу – радістю. ( Перевіряй золото вогнем, а дружбу бідою).
. Є ворог – загуби, загубив – покинь. (Немає друга – шукай, знайшов – бережи).

4. Фізкультхвилинка

5. Інсценізація віршів

 Справжні подруги

П'ятикласниця Людмила
вранці мамі заявила:
– Все! До школи я – не йду!

Я не стерплю цю біду.
Щастя скінчено моє:
Адже в Рити джинси є!
І тепер зі мною Рита
відмовляється дружити…
Здивувалась мама дуже
– Ви ж були найкращі друзі!?
– Так. Але сказала Рита
поки буду я ходити
не у джинсах, а в спідниці, –
їй не хочеться й дивиться,
бо вона вважає: жінці
для краси потрібні джинси...
Мамо!
Дружбу виручай.
Джинси і мені придбай!
Мама спершу подивилась

на похнюплену Людмилу,
а потім мовила:

– Діла-а...
Ви – спра-а-вжні
подруги!.. – Й пішла...
А ви, що скажете мені.
Це – справжні подруги, чи ні? (А.Костецький)

-Це – справжні подруги? Чому?

Хто кого?
- Хто кого образив перший?
- Він мене.
- Ні, він мене!
- Хто кого ударив перший?
- Він мене.
- Ні, він мене!
- Чи були ви ворогами?
- Я не був.
- І я не був.
- Що ж це скоїлося з вами?
- Я забув.
- І я забув. (В. Орлов)

-Чи спостерігали ви подібну ситуацію?
-Як ви самі вирішуєте суперечки? ( використовуємо мирилки)

6. Знайомство з мирилками
-А які мирилки ви знаєте?

Через тин вишня похилилася,
А дружка з дружкою посварилася.
Тобі яблучко, мені грушечка,
Не сварімося, помирімося, моя подружечко.

Мир миром,
Пироги з сиром,
Вареники в маслі,
Ми — дружечки красні.

6. Робота з підручником
- Давайте прочитаємо правила спілкування, щоб уникати сварок і запам’ятаємо їх. (С.102)

7. Робота в зошиті. Робота на картках. Гра «Хрестики – нулики»
- Біля правильної відповіді поставте  « Хрестик», а біля неправильної – «нулик».
Хлопчики і дівчатка можуть бути справжніми друзями.
Справжній друг дасть тобі списати складну задачу.
Щоб мати справжніх друзів, треба бути дуже сильними.
Справжній друг завжди зрадіє твоїм успіхам.
Друг – це чесність, справедливість, підтримка.

V.Закріплення та осмислення знань

1.Перегляд  мультфільма « Два товариши» Л. Толстой
-А зараз переглянемо з вами мультфільм за мотивами оповідання
Льва Толстого « Два товариши». Дивиться уважно, а потім мені скажете, яка головна мета цього оповідання?
-Що б ви порадили хлопчику, який залишив свого друга в біді?

2.Сценка « Віник»
Виходять 2 учні .
А) Вчитель дає одному віник , а другому прутик з віника і просить підмести.
Хто швидше підмете ?
Б) Вчитель дає одному віник . а іншому прутик з віника і просить переламати їх.

А тепер уявіть що кожен прутик – це ви , а віник  - це наш клас .Коли ви будете дружні , будете всі разом вас ніхто не зламає,  як цей віник, тобто вам ніхто не страшний ….

VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда
- Яким треба бути, щоб із тобою хотілося дружити?

2.Складання  вірша  про дружбу
Щоб могли ми гарно жити, треба вчитися   …            .
А не кидатись словами, щоб не стати    …                   .
Друг нас виручити може, у біді він       …                    .
А як пісня, жарт чи сміх – радість ділиться на   …      .
Друг не стане кепкувати і на людях нас          …          .
І ніколи не забудь – й ти для друга вірним      …         .
Знай моя дитино мила, дружба – то велика     …         .
                                                              Н.Красоткіна
Слова для довідки: дружити, ворогами, допоможе, всіх, повчати, будь, сила.

3.Рефлексія. Гра «Дерево дружби»
- А наш клас дружній?
- На партах у вас лежать стрічки. Давайте ми з вами прикрасимо ними   «Дерево дружби». І нехай наш дружній колектив тільки стає міцнішим, бо
 « Колектив- це велика сила».

.

Немає коментарів:

Дописати коментар