Мета.
Узагальнити знання учнів про правила поведінки про дружбу і товаришування; формувати правила спілкування , однокласниками, друзями; продовжувати відпрацьовувати навички спілкування: слухати і говорити, розуміти і використовувати «мову жестів», розвитку щирої і доброзичливої манери спілкування, уміння долати сором’язливість; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати, порівнювати, міркувати; зміцнювати самоповагу учнів; виховувати бажання бути чуйними й уважними до своїх товаришів, бути справжнім другом, бажання дотримуватись правил поведінки, культури спілкування.
Обладнання. Картки з прислів’ями, малюнки на тему «Стосунки з однокласниками», словникові слова, відео, мікрофон, окуляри, міні-підручники.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Автотренінг
- Я учень, я ходжу до школи, Мене навчають вчитись, я хочу все знати.
2. Реклама уроку. Вправа «Продовжи речення»
- А щоб наш урок був цікавим, продуктивним, змістовним, якими ви бажаєте бути на уроці? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, розумними).
- Продовжить речення «Я на уроці буду…».- Тому давайте побажаємо один одному чогось приємного.
Вчитель. Я всміхаюсь сонечку.
Всі. Здрастуй, золоте!
Вчитель. Я всміхаюсь квітоньці.
Всі. Хай вона росте!
Вчитель. Я всміхаюсь дощику.
Всі. Лийся, мов з відра!
Вчитель. Друзям усміхаємось.
Всі. Зичим їм добра!
- Тож поверніться одне до одного й подаруйте посмішку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку
1.Бесіда
-Чи можете ви уявити своє життя ізольованим від інших людей?
Справді, важко назвати щось більш важливе для людини, ніж її взаємини з іншими людьми.
У дитячому садочку ви спілкувалися з дітками своєї групи. А зі вступом до школи кожен із вас став частиною класу, у вас з’явилися нові стосунки з учителем, товаришами по класу, школі, нові обов’язки. У процесі навчання між вами склалися певні стосунки.
Саме сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про дружбу. Тема нашого уроку: «Стосунки з однокласниками».
А епіграфом до нашого уроку буде золоте правило моралі «СТАВСЯ ДО ЛЮДЕЙ ТАК, ЯК ХОЧЕШ, ЩОБ ВОНИ СТАВИЛИСЬ ДО ТЕБЕ»
-Як ви розумієте це твердження?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа: «Асоціативний кущ»
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово ДРУЖБА?
ДРУЖБА
(Близька, міцна, зворушлива, вірна, людська, не підкуплена, тепла, віддана, сильна, щира, незрадлива, безмежна, давня)
-Давайте заглянемо в тлумачний словник і дамо поняття слову «Дружба». (Дружба це добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності.)
-А яким, по-вашому, повинен бути справжній друг?
2.Вправа «Друг»
-Давайте з вами до кожної з букв доберемо якості, якими має володіти друг.
Д- добрий, дорогий
Р-радісний, розумний
У- уважний, усміхнений
Г- гарний, головний в житті
Друг – це людина зв`язана з ким- небудь довірою, спільними поглядами , переконаннями , на яку можна в усьому покластися . (Тлумачний словник)
3.Бесіда
-Діти, що є основою дружби? Які вчинки зміцнюють, а які руйнують? (доброта, милосердя, небайдужість до чужої біди, розуміння й повага до інших, допомога та турбота про них)
4.Робота з малюнками
5.Гра «Правда навпаки». Робота в групах
-Зараз попрацюємо з вами у групах. Кожна команда зараз отримає незвичайні вислови. Вам необхідно перетворити їх на приказки та прислів’я, а для цього ви маєте дібрати до кожного слова слово з протилежним значенням.
. Ворога ховай, а заховаєш покинь. ( Друга шукай, а знайдеш – бережи).
. Вороги забуваються у радості. (Друзі пізнаються в біді).
. Новий ворог гірший за трьох старих. (Старий друг кращий за двох нових).
. Не скажу тобі, хто мій ворог, – ти не скажеш, хто я. ( Скажи мені, хто твій друг, - я скажу, хто ти).
. Не перевіряй срібло водою, а ворожнечу – радістю. ( Перевіряй золото вогнем, а дружбу бідою).
. Є ворог – загуби, загубив – покинь. (Немає друга – шукай, знайшов – бережи).
-Чи можуть усі в класі бути друзями? А товаришами?
-Товаришувати можна з багатьма дітьми, а дружити – лише з одним чи кількома. Адже друзів пов’язує велика довіра, повага один до одного, симпатія, взаємодопомога.
6.Гра « Мікрофон»
1.Друг – це той, хто…
2.Мого кращого друга я ціную за…
3.Я можу бути гарним другом, тому що…
4.Дружити – це означає…
Фізкультхвилинка
7.Інценування ситуацій (відео)
- Давайте з вами розглянемо ситуацію, яка сталась з нашими учнями під час перерви. І скажемо, як вона розрішилася. Увага на екран.
Учень на перерві розмовляє з друзями. Аж раптом хтось боляче йому наступає на ногу. Він розсердився, готовий полізти у бійку, та раптом чує: «Вибач, будь ласка. Мені дуже прикро, я не хотів зробити тобі боляче». Злість одразу минула, і він несподівано для себе відповідає: «Та нічого, буває».
— Чому? (Ввічливі слова запобігають конфлікту, «гасять» його.)
-Наступна ситуація відбулася в житті з Дмитром Бригінцем, і він навіть написав вірш про неї. А декламувати вірш буде Лемешовець Тихон. Послухайте,подивіться і скажіть: « Що трапилось з Дмитром?»
Повір у себе
На шкільному на подвір’ї
Два хлопчики грались.
Хто по трубі краще пройде
Між собою змагались.
Як важко тримати
рівновагу одному,
Хлопчина нервує,
Тренується знову,
У розпачі вже…
А друг йому каже:
-У себе повір,
І все в тебе вийде,
Бо ти ж богатир.
-Чи зміг він пройтись по трубі?
-Хто йому допоміг? Як?
-А тепер перегляньте мультфільм і скажіть, що нам з вами з вами завжди допомагає розв’язати різні неприємні ситуації?
Перегляд мультфільма «Про добро»
- Боротьба добра і зла виявляється у вчинках людини, її виборі, ставленні до себе та інших.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з міні-підручникам
1. Робота над оповіданням В Сухомлинського «Кінь утік»
- А зараз попрацюємо з міні-підручником. Відкриваємо. З яким оповіданням познайомимося на уроці? Хто його написав? Що ви знаєте про В. Сухомлинського?
КІНЬ УТІК...
Це було в четвертому класі. Всі схилились над зошитами. Учитель дав задачі для самостійного розв'язування, і діти уважно працювали. Віталик сидів на останній парті. Він уже закінчував розв'язувати задачу, як раптом на парту впала записка.
«Це знову, мабуть, від Петрика,— подумав Віталик.— Знову просить ковзани. Що ж я йому весь час даватиму свої ковзани?»
— Іване Петровичу,— сказав Віталик,— мені хтось записку кинув... Хіба ж можна на уроці записки писати?
— Записки на уроці писати не можна,— сказав Іван Петрович.— Але якщо вже тобі хтось написав, то розповідати про неї вчителеві — недобре, Віталику. Записка — це ж таємниця, яка мусить бути відома тільки тобі і твоєму товаришеві. А ти розголошуєш цю таємницю. Візьми записку, заховай, на перерві прочитаєш...
Віталик почервонів. Тепер він зрозумів, що вчинив негарно.
У класі запанувала тиша. Дехто з хлопців час від часу підводив голову, дивився на Віталика, і в тих поглядах хлопчик бачив подив і обурення.
Віталик розгорнув записку і прочитав: «Віталику,— писав Петрик,— я намалював вогнегривого коня. Якщо хочеш, дам тобі».
На перерві Віталик підійшов до Петрика.
— Давай коня, — сказав Віталик.
— Утік кінь...— тихо відповів Петрик.
в) Бесіда
- Чим був незадоволений Віталик?
- Чому, на вашу думку, він вирішив розповісти вчителеві про записку?
- Як учитель і діти оцінили його вчинок?
- Про що свідчить відповідь Петрика?
- Які почуття, роздуми викликає у вас прочитане? (думки учнів)
г) Висновок.
- У взаєминах Петрика і Віталика склалася незвичайна ситуація. Вони ніби і не сварились, але Петрик образився на Віталика.
- Невже вони ніколи не стануть друзями? Давайте допоможемо хлопцям. Як би ви замінили слова: «Давай коня»? Про що мав сказати під час перерви Віталик?
д)Технологія «Інтерв’ ю».
- Уявіть, що до Віталика і Петрика приїхав кореспондент. Він поставив такі запитання:
- 1 кореспондент-Петрику.
- Як тебе звуть?
- В якому класі навчаєшся?
-Як звати твого вчителя?
- Для чого ти написав записку Віталику під час уроку?
-Як би ти вчинив зараз?
-2 кореспондент-Віталику.
-Як тебе звуть?
- В якому класі ти навчаєшся?
-Як звати твого вчителя?
- Для чого ти розповів вчителеві про записку Петрика?
2.Гра «Світлофор увічливості»
-Позначте те, що є ввічливим, зеленим кольором, неввічливим – червоним.
o Під час розмови розмахувати руками.
o Голосно розмовляти, кричати, верещати.
o Поступатися дорогою старшим і дівчаткам.
o Показувати на когось або на щось пальцем.
o Перебивати розмову дорослих або ровесників.
o Говорити погано про відсутніх.
o Грюкати дверима.
o Вітатися, усміхаючись.
o Попросити пробачення у свого товариша.
V. Підсумок уроку
1.Бесіда
- Ось і добігає кінця наш урок.
- Про що ми говорили на уроці?
- І якого висновку дійшли?
-Що б ви порадили тим дитям , які не мають справжнього друга, а тільки про нього мріють? (У становленні до інших завжди будь чемним , уважним , доброзичливим. Ніколи не дозволяй собі насміхатися над недоліками інших.Не намагайся бути «кращим» за всіх. Не соромся поступитися іншому.)
2.Гра «Витинанка»
Дітям роздаються аркуші паперу. Завдання : розділити аркуш на 4 частини , зрізати правий верхній кут, скласти навпіл , відрізати прямий кут, розгорнути аркуш, розглянути отриману фігуру. Умова! Усі вказівки виконуються одразу , без додаткових пояснень . Діти дотримуються однакових інструкцій , працюючи з однаковими аркушами паперу.
-Чому отримані витинанки відрізняються , усі ж виконували однакові інструкції?
-Витинанки вийшли різними , бо ми всі різні. Кожне вимовлене слово по різному сприймається і пробуджує в нас різноманітні емоції й реакції . Так само різняться люди- зовнішністю (раса, шкіра, стать, вік, фігура) і внутрішнім світом (характер, світогляд , віра, культура, освіта). Але доброта , ввічливість , людяність , як і інші якості, притаманні кожній людині. Даруйте людям добро , радість , не чекаючи віддачі. Пам’ятайте, що все повертається , як бумеранг. Умійте прощати всім , а собі – ніколи.
3.Гра « Чарівні окуляри»
- Давайте зіграємо в гру «Чарівні окуляри». Через них видно лише добре. Передаючи окуляри з рук в руки, розкажіть, що гарне ви бачите в однокласникові, що сидить поруч із вами.
Олено, дякую Вам за цікаві розробки уроків для початкової школи!
ВідповістиВидалити